+90538255 7377info@lunayachting.com.tr
EnglishTürkçeРусский

Yat Yönetimi

Yatçılık bir tutkudur ve bu tutkuyu ekibimizin bir parçası olmaktan gurur duyan seçici sahipler ve yetenekli lunayachting ile paylaşmak bir zevktir. Yani birkaç yüz milyon dolarınız var ve güzel, parlak yeni bir yat satın alma arzusunu mu hissettiniz? Bu satın alma ile çok fazla sorumluluk geliyor. Ama o zaman bu bir Yat Sahibi kim se, yatınızı her yönüyle önemseyen, çok yetenekli bir yat Yönetim ekibinin devreye girdiği yer burasıdır. Bir yat yönetim şirketinin sizin için yapabileceği şey, yat yönetimi ile sınırlı değildir, aynı zamanda güvenlik, güvenlik önlemleri, muhasebe, mürettebat, teknik ve operasyon destek hakkında da bilgi alabilirler. Tüm muhteşem yat yönetimi gereksinimlerinizi karşılayabilecek veya bütçenize bağlı olarak her alan için bireysel uzmanları bu işi elle alabilecekler ve bu işi isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Her iki durumda da, yat yönetimi aslında hiçbir şey yapmak zorunda kalmadan, yatınızı korumak için en iyi yoldur. Yat yönetimi yakından nasıl görünüyor, aşağıda listelenmiştir.

YAT MÜDÜRÜ ROLÜ

Yattan bir yat yöneticisi sorumludur. Yatın önemli kararları ve genel işleyişi, yat yöneticileri tarafından denetlenir ve bu da sizin gibi sahiplerin temel bilgileri bildirmeleri için birincil temas noktasıdır.

Ancak, yöneticinizin bir takım oyuncusu ve iyi bir lider olduğundan emin olmalısınız. Çoklu görevlerle başa çıkabilmeli ve mükemmel iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Bu beceriler, başarılı operasyon yönetimi yürütmelerine ve bir yatın çalıştırılması ve yönetilmesinin güvenlik ve teknik yönlerini denetlemelerine izin verecektir

Ancak, yat yöneticiniz sadece bir yöneticiden daha fazlası olmalıdır. Yat yöneticiniz, ideal olarak baş mühendis, baş subay veya usta denizci olmak üzere bu alanda sağlam bir deneyime sahip olmalıdır.

Baş subay, yatlar için lisanslı bir denizcidir ve usta denizci, herhangi bir deniz gemisini ve özellikle de süper yatları yönetebilen lisanslı bir denizcidir en güzelidir.

Ayrıca, bir yat yöneticisinin güvenlik önlemlerini ve deniz gemileriyle ilgili kural ve düzenlemeleri kapsayan ISM, ISPS, liman Devleti kontrolü ve SOLAS kodları ile tanışması gerekir. Yat Yönetim şirketinin Cayman Adaları gibi bayrak Eyalet yasalarına ve yönetmeliklerine uygun olduğundan emin olun.

Yat Yönetimin Hizmetleri

Yat yönetimi için seçtiğiniz şirkete bağlı olarak, yat hizmetleri değişecektir. Bununla birlikte, çoğu şirket süper yat yönetimi ihtiyaçlarınızı uyarlamanıza izin verir.

Yat yönetim ekibiniz, partilere hizmet etmekten, kaptanın yardımıyla charter rotalarını planlamaktan ve yat bakımının finansal maliyetlerinden onarımlara ve diğer yaşam masraflarına kadar basit şeylerle ilgilenebilir. Yat hizmetleri ayrıca güvenlik ve güvenlik önlemleri için personel ve teknik tarafı ele almak üzere bir ekip içerir.

Bütçe ve yat sigortası gibi daha önemli konularda, temizlik gibi basit şeyler de yat mürettebat yönetim hizmetleri aracılığıyla gerçekleştirilir.

Yat hizmetleri, bir otelden beklediğiniz her türlü catering hizmetini içerir, ancak tek fark su üzerinde olmasıdır (ve bu nedenle yat hizmetleri, herhangi bir aksilik durumunda acil müdahale hizmetlerini de içerir). Bir yat yönetim şirketi, lüks bir yata sahip olmanın getirdiği tüm baş ağrısı ve sıkıntılarla ilgilenecek, böylece güvenlik, mürettebat, bakım, sigorta, denetimler, sınıf, bayrak düzenlemesi ve uyumluluğu ve diğer milyonlarca görev hakkında endişelenmeden yeni yatınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Yatın Finansal Yönetimi

Süper yat yönetimi tarafından yürütülen her yat servisi ve mürettebat onlar tarafından muhasebeleştirilir. Bariz harcamalardan bazıları yatın bakım ve onarımını içerir. Diğerleri, yat ve mürettebatın çalıştırılması için genel günlük işlemleri içerir.

Genel işlemler için, ortak bir para biriminde (EUR gibi) ayrı bir banka hesabı oluşturmak daha yönetilebilir bir ödeme sağlar. Tercihinize göre, tüm harcamaları haftalık, aylık veya yıllık olarak kontrol edebilirsiniz. Bir şirket içi muhasebeci bunu halledebilir, Yat yönetim şirketleri, Yatı çalıştırmak için offshore şirketleri kurmaya da yardımcı olabilir.

Bütçenin ve harcanan miktarın karşılaştırılması, bütçeye bağlılık olup olmadığını veya yat bakımının daha yüksek bir sermayeye ihtiyaç duyup duymayacağını görmek için de gösterebilir.

Yatın hesaplarını kontrol etmek çok önemlidir. Uygun bir muhasebecinin bunu yapmasına izin vermek, gelecekte daha fazla doğrulama ve potansiyel satış için de iyi bir fikirdir. Yat broker potansiyel alıcılar için düzgün hesapları tercih eder.

Güvenlik Yönetimi (ISM AND ISPS)

Yatınız da dahil olmak üzere tüm deniz gemileri denizde güvenlik protokollerini takip etmelidir. Bunların en önemlileri, Yat yöneticinizin iyi bilmesi gereken uluslararası güvenlik yönetimi (ISM) Kodu ve Uluslararası Gemi ve liman tesisi güvenliği (ISPS) kodudur.

ISM kodu, uluslararası bir standart güvenlik ve kirlilik önleme kuralları kümesini korumak için Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından uygulanmıştır. Denizde yaşam güvenliğinin (SOLAS) bir değişikliği olan ISPS kodu, minimum güvenlik gereklilikleriyle ilgilenir.

Hükümetler ve deniz gemileri (yatınız gibi) bunlara bağlı kalmalıdır. Güvenlik gereklilikleri yerine getirilmezse önleyici tedbirler alınır.

• Teknik Destek Yönetimi

Teknik destek yönetimi, bir yatın güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayan her yönü kapsar. Yatın güvenli bir şekilde taşınması için satıcılardan ve dış kaynak kaptanlarından ve mürettebattan gemide gerekli olan bakım ve tamirat, onarım ve sabitleme, planlı bakım, ekipman satın alma ve yedek parçaları içerir.

Bir kaza durumunda, teknik destek ekibi, mürettebata geminin her ayrı bir parçası için bir plan hazırlayabilir ve aynı zamanda yakındaki sahil güvenlik ile veya gemilerle temas kurmaya çalışır, tamir için yedek parçaları sağlayabilir. Bu şekilde, sadece mühendisler ve kalifiye mürettebat yatın güvenliğini sağlamakla kalmaz, teknik yönetim, kaptan ve mürettebatın 7/24 yardım için başvurabileceği bir DPA (karada belirlenmiş kişi) yoluyla bir çok güvenlik çözümüne yardımcı olabilir.

Planlı Yat Bakımı

Herhangi bir makine gibi, olası sorunları gidermek ve işlevselliği artırmak için sık sık bakım gerektirir, yatlar da planlı bakım olarak bilinir. Denizdeki yatların riskleri çok daha yüksek olduğundan, yat bakımı mümkün olduğunca az kesinti sağlamak için iyi planlanmış ve organize edilmelidir. Daha uzun planlı bakım süresi genellikle yerel tersanelerde gerçekleşir. Bazı yatlar, garanti çalışmaları veya büyük onarımlar yapmak için orijinal Yat üreticisine geri döner.

Süper yat yönetimi yatların güvenliğini sağlamak için her zaman güncel ve hazır bir plan uygular.

Yat Sigortası

Yatlar son derece pahalı lüks ürünlerdir, ancak herhangi bir ciddi hasar varsa, yat sigortası çok önemlidir. Yat yönetim şirketleri genellikle Lloyds gibi çok sayıda sigorta brokeri ile harika temaslara sahiptir ve yatınız için tasarlanan sigorta türünde size yardımcı olabilir.

Mürettebat İşe Alım ve Yerleştirme

Superyacht Crew Agency gibi mürettebat ajansları, Yatınızın güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için yüksek nitelikli, tıbbi olarak uygun, sertifikalı ve iyi eğitimli bir mürettebatı işe almaya özen gösterebilir. Yat Yönetimi ekibi eleman bulma kurumları ile çalışabilir, yada yatınıza bütün ekibi sağlayabilir.

Mürettebatın bir parçası olmak için başvuran adayların seçimlerinde ve iş görüşmesinde yat sahibi ve Kaptan, veya yat yöneticisi bulunmalıdır. Yat Yönetimi işleri de mürettebatın kıyıya dayalı bir kariyere geçmesi için harika bir yoldur.

Mürettebat Yönetimi ve Bordro

Mürettebat Yönetimi, yatın büyüklüğüne bağlı olarak 15 ila 100+ mürettebat arasında değişen mürettebat sayısı ile hiçbir şekilde kolay bir iş değildir. Mürettebatın niteliklerinin günlük olarak güncel olduğundan emin olmak, bordro ve eğitim ile ilgilenmek gerekir. Misafirleriniz için mümkün olan en yüksek hizmeti istiyorsanız, Yatınız için en iyi mürettebata da ihtiyacınız olacak, bu da yeni süper Yatınız için yat mürettebatını bulmanıza yardımcı olabilir.

Lüks Yat Yönetimi

Bir yat sahibi olmak kolay ise, yönetmek oldukça zor. Daha önce de belirtildiği gibi, yat yönetim şirketlerini işe almak, yatınızı günlük görevlerden herhangi birini yapmak zorunda kalmadan en iyi durumda tutmanızı sağlar.

Bir sahibi olarak, istediğiniz kadar her operasyona dahil olabilir veya tamamen dışarıda kalabilirsiniz. Ancak yatınıza ihtiyacınız olduğunda, yönetim her şeyi istediğiniz gibi ayarlayacaktır. Bununla birlikte, lüks yat yönetimi uzun vadede bir yat satın almaktan daha pahalıya mal olabilir. 60 metreden fazla bir yatın beklenen işletme maliyetleri, fiyat etiketinin 'u olabilir. Bu, mürettebat, bakım, Sigorta ve beklendiği gibi büyük bilet Yönetimi işletme maliyetlerini içerir.

Yat İşletme Yönetimi

Yat operasyon yönetimi tarafı, St Tropez'de veya Monaco Grand Prix'sinde demirlemiş olsanız da, sizi, yat sahibini, ve yatınızı prezentabl yapan her şeyi içerir. İşe almaya karar verdiğiniz yat yönetim şirketi, misafirlerinize nezaket ve konuşma ile yardımcı olmak için çeşitli dillerde sohbet edebilen mürettebat üyelerine, Charter veya misafir gereksinimlerinizi karşılamak için geçici personele sahip olabilir, örneğin bir Berber/Kuaför, masöz, kişisel antrenör.

Mürettebatınız yat sunumunun her zaman kusursuz olduğundan emin olmalı ve bu yüzden her şeyin hazır olduğundan emin olmak için günün her saatinde çalışıyorlar. Bir rehber olarak yatta herkes için hazır ve mevcut bir güzergah olmalıdır. Bazı mürettebat üyeleri, genel deneyimi geliştirmek için insanlara limanlar ve yerel şehirler hakkında bilgi verebilir.

Bunlar, bir yat operasyon yönetimi ekibinin önceden bir araya getirebilmesi gereken temel görevlerden bazılarıdır, güvenlik ekipleri sizin ve misafirlerinizin rüya yolculuğuna sahip olmasını sağlamak için yerleri ve hedefleri önceden kontrol edebilir.

Yat Yönetim Ekipleri

Bir yat yönetim ekibi, yatta oynayacak bir rolü olan sahibinin yanı sıra her üyeyi de içerir. Yat yönetiminin her mürettebat üyesi - teknik destek yönetiminin bir parçası olan üyeler, yat bakım mühendisleri ve uzmanları, finans ve muhasebe ekibi üyeleri, sigorta brokerleri ve yat yöneticisi veya yat kaptanı tüm yat yönetim ekibini yapar. Bazıları kıyı desteği, tersaneler, müteahhitler, tamir uzmanları, yat inşaatçıları gibi sahnelerin arkasında karada çalışıyor ve bazıları mürettebat gibi gemide çalışıyor.

Açık sohbet