+90538255 7377info@lunayachting.com.tr
EnglishTürkçeРусский

Bodrum-Hisaronu-Bodrum 8 Gün

BODRUM - HİSARÖNÜ - BODRUM

HAFTALIK YAT KİRALAMA


1. Gün - Bodrum
Bodrum, Türkiye'nin Ege kıyılarında yelken açmak için ideal bir başlangıç ​​noktasıdır. Gökova Körfezi, Avrupa'nın en iyi seyir alanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bol güneş ışığı, kristal berraklığında suları, kesintisiz mavi gökyüzü, iyi demirleme yerleri ve dost canlısı insanlarıyla bu sahil birçok çeşitlilik sunuyor. Doğal güzellikler açısından zengin, kıyı yerleşim yerleri ve köylerde çok sayıda bozulmamış alan bulunmaktadır. Bodrum, Türkiye'nin güneybatı Ege Bölgesi'nde, Muğla iline bağlı bir liman kentidir. Bodrum Yarımadası'nın güney kıyısında, Gökova Körfezi'ne girişi kontrol eden bir noktada yer almaktadır. Antik çağda Karya Halikarnas'ı olarak anılan kent, Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Mausolus Mozolesi'ne ev sahipliği yapmasıyla ünlüydü. 15. yüzyılda Haçlılar tarafından inşa edilen Bodrum Kalesi, limana ve yat limanına bakmaktadır. Kalenin arazisinde bir Sualtı Arkeolojisi Müzesi bulunmaktadır ve yıl boyunca çeşitli kültürel festivallere ev sahipliği yapmaktadır.

2. Gün - Palamutbükü, İnceburun
Palamutbükü, Datça yarımadasının en iyi plajlarına sahip olmasıyla ünlüdür. Plajlar küçük ama çok güzel. Dağlarla çevrili ve bahçelerle çevrili bu plajlar, birlikte gençleştirici bir kaçamak için mükemmel bir zemin oluşturan huzur ve temiz deniz havasıyla bilinir. Palamutbükü, yarımadanın sonunda yer alır ve aynı zamanda tarihi Knidos kentinin kalıntıları ile ünlüdür. Bol balıklarıyla tanınan Knidos, yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Buradaki sular berraktır, öyle ki denizin dibine bir iğne alırsanız, onu hala görebileceğinize inanılmaktadır! Deniz turuna çıkın ya da sadece sahillerde güneşlenin, canlı kuşların uçuşunu izleyin - Palamutbükü'nde yapılacak çok şey var! İnsanlar sıcak ve arkadaş canlısı. Palamutbükü huzuru, huzuru ve mutluluğu özetler. Palamutbükü, güler yüzleri ve uçsuz bucaksız doğal güzellikleriyle sıcacık insanları ile başlı başına küçük bir cennettir.

3. Gün - Aktur Koyu, Bencik Koyu
Aktur'da dünyanın oksijen tankına tanık olun! Çam ağaçları ile kaplı, kesinlikle cennetten bir dilim. Aslında, 'Türkiye'nin en güzel koyu' unvanını kazanmış ve sıcak bir turizm merkezi olduğunu kanıtlamıştır. Aktur, birbirine 4 km mesafede yer alan Datça ve Kurucabük olmak üzere iki üniteden oluşmaktadır. Hisarönü koyu, Datça yarımadasının en dar şeridine çok yakın konumdadır ve Gökova Körfezi'ni Hisarönü Körfezi'nden ayırır. M.Ö. 550 civarında kilometre uzunluğunda tünel kazarak hem Hisarönü Körfezi'ni hem de Gökova Körfezi'ni ele geçirmek isteyen Pers ordusuna karşı savunma hattı görevi gördü. İki körfez arasında küçük bir ada olması, kesinlikle iyi bir savunma noktası oluşturdu. Ancak çalışmalar büyük bir gayretle başlatılsa da sonuçta şehir Persler tarafından fethedildi.

Selimiye körfezinin hemen karşısında yer alan Bencik, çam ormanları arasında sessiz ve korumalı bir demirleme yeri sunuyor. Otlu bir alana karaya çıkmak mümkündür, ancak tesis bulunmamaktadır. Oldukça dar bir girişi olan Bencik Koyu, içeri girdiğinizde eşsiz bir manzaraya sahip. Bencik, Hisarönü Körfezi'ni Gökova Körfezi'nden ayıran yarımadanın en dar kısmında yer almakla birlikte Hisarönü tarafında yer almaktadır.

Day 4 – Emel Sayin Bay, Selimiye Bay, Orhaniye Bay
“Türk klasik müziğinin kraliçesi ve elçisi” Emel Sayın'ın adını taşıyan bu yer, çam ağaçlarının büyüleyici kokusu, berrak deniz kıyısı, körfezlerin hayranlık uyandıran manzarası, sıcak ve misafirperver insanlarıyla gerçekten harika bir tatil beldesi.

Marmaris'in Muğla ilçesine bağlı Selimiye köyü, Hisarönü Körfezi'nin incilerinden biridir. Bu köyün eski adı, Losta olarak değiştirilen Hydas'tı. Gün batımında, köyü çevreleyen dağların ardında kaybolan güneş, manzarayı zengin bir kırmızı renge boyar. Bybossos Hydas (Selimiye) antik kenti, arkaik döneme kadar uzanan harabeye dönmüştür. Bölgenin en yüksek tepelerinden biri Selimiye'de, diğeri Sarıkaya'nın tepesinde ve sonuncusunda Kızılköy Aşarkale Mahallesi de dahil olmak üzere üç kale kalıntısı bulunuyor. Koyun şeklindeki güneydoğu tepeleri, Helenistik dönemden kalma kale kalıntılarını keşfetmek isteyen yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor. Meydanın güneyindeki türbe, sahilden 100 metre açıkta yer alıyor ve Selimiye'ye giden yolu gemilere gösteriyor. Diğer ilgi alanları arasında bir izleme kulesi, bir deniz feneri, bir manastır ve bir tiyatro bulunmaktadır. Amerikalı sualtı arkeologları ve bilim adamları bölgedeki batık enkazları araştırıyorlar ve şu anda Bodrum Sualtı Müzesi'nde sergilenen değerli bulgular ürettiler. Selimiye, Mavi Yolculuk teknelerinin uğrak yeri. Selimiye - Hisarönü - Orhaniye vazgeçilmez bir üçlü gibidir. Selmiye, temiz deniz suyu, bol miktarda balık, sebze, meyve, badem ve zeytin ağaçları, dağları saran taze kekik ve kekik kokusu, temiz, kirlilik içermeyen havası, huzurlu ortamı ve sıcakkanlı insanlarıyla da ünlüdür.

Masmavi denizi ve efsanevi Kızkumu plajına sahip Orhaniye, tüm tatilciler tarafından beğeniliyor. Kara şövalyenin tarihi kalesini keşfetmek için şirin köy yollarında bir yolculuğa çıkın. Bu koyda yüzen yatlar, pitoresk bir manzara sunuyor. Orhaniye köyünde aç bir turiste sunacak çok şey var. Köyde yürümenin keyfini çıkarın ya da yerli ve yabancı yatçıların eriştiği yoğun rıhtımların güzelliğine tanık olun, içeride kalın ya da mekanın yerel kültürünü ve mutfağını keşfedin - Orhaniye sürprizlerle dolu!

Day 5 – Dirsekbuku, Bozburun
Dirsekbükü, Ege Denizi Körfezi ile Hisarönü Körfezi arasında yer almaktadır. Bodrum'dan Marmaris'e seyahat eden ve dinlenmek için burada duran birçok turist var, bu yüzden bu bölge birkaç korunaklı koyla doludur. Ayrıca Dirsekbükü, özellikle sabahları farklı adalardan çıkıp Hisarönü çevresinde yelken açıyorsanız harika bir seyir deneyimi sunuyor.

Bozburun, gelişen sünger işi ve gulet yat yapımı endüstrisi ile ünlüdür. Güçlü ve güzel gulet tekneleri yapmak için en iyi ahşap ve ustalardan bazıları bu bölgede bulunur, bu nedenle iş dünyasının önde gelen isimleri Bozburun'un tekne yapımcılarını istihdam eder. Bozburun gulet ve yat imalatı endüstrisi sayesinde dünyanın her yerinden turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir.

6. Gün - Datça, Knidos (Knidos)
Datça, Ege adalarına ve İyonya'nın güney kıyılarına yerleşen Dorlar tarafından kurulmuştur. Bu yarımada, Ege Denizi ile Akdeniz arasında yer almaktadır. Yarımadanın sonunda, yaklaşık 38 km uzaklıkta, Strabon tarafından "en güzel tanrıça Afrodit için en güzel yarımadada inşa edilmiş şehir" olarak nitelendirilen antik Karia kenti Knidos yer alır. Ayrıca yaklaşık 500 yıl önce yelken açan İspanyol korsanların cüzzam hastalarını burada ölüme terk ettiğine inanılıyor, ancak yarımadanın güzel havası cüzzamlıları kurtardı! Datça Limanı'nda yürüyüş yapabilirsiniz.

Knidos, Anadolu'da ziyaret etmeniz gereken en görkemli antik kentlerden biridir. Datça yarımadasının doğusundaki ilk yerleşim yeri olan Knidos, görkemli kalıntılara ve eşsiz güzelliğe sahiptir. Knidos antik kenti limanının hemen yanında bir tiyatro var. Limana doğru kısa bir yürüyüş sizi Bizans döneminde inşa edilmiş iki kilisenin kalıntılarına götürecektir. Knidos yüzyıl 1960'tan beri arkeolojik kazıların yapıldığı bir yerdir. Burada bulunan Demeter Heykeli ve antik çağlarda limanı koruyan aslan heykelleri şimdi British Museum'un salonlarını süslüyor. Tanrıça Afrodit'in kutsal tapınağı önemli bir çekim merkezidir. Büyük bir nekropol, çift liman ve Afrodit tapınağı ile muhteşem akropolün bulunduğu şehir, tüm ziyaretçileri gerçekten etkiliyor.

7. Gün - Kara Ada, Meteor Koyu, Poyraz Limanı
Kara Ada (Kara Ada) Bodrum'a yaklaşık 5 km uzaklıktadır ve kükürtlü suları ve çamur banyolarının muazzam iyileştirici gücü ile ünlüdür. Mağaradan çıkan sıcak su ve çamurun güzelliği ve sağlığı geri getirdiğine inanılıyor. Sıcak suyun sıcaklığı yaklaşık 29-32 derece olup denize dökülür. Burada sıcak sularda yüzme ve çamur banyosu yapma imkanı bulacaksınız.

Meteor Hole, Kara Ada'da bir yerdir. Buraya bir meteor düşmeden çok önce olduğu söyleniyor. Bu nedenle Meteor Körfezi olarak adlandırılmıştır. Deniz sahasının sonlandırılması dahilinde Meteor Körfezi'ne geldiğinizi anlayacaksınız. Deniz nefis turkuaz rengindedir.

Poyraz Koyu tecrübeli, acemi veya ilk kez dalgıçlar için ideal bir dalış noktasıdır. 5m derinlikte görünmeye başlayan ve 20 m'ye kadar alçalan kaya oluşumlarını izleyebilirsiniz. Orfoz, müren balığı, deniz yıldızı, ahtapot ve diğer çeşitli küçük balıklar yolculuğunuzda sizlerle buluşuyor. Bu dalış alanında antik amfora parçaları bulunabilir.

8. Gün - Bodrum
Sabah kahvaltısının ardından saat 10: 00'da tekneden ayrılıyoruz.

Açık sohbet