+90 538 255 73 77info@lunayachting.com.tr

Руководство по управлению яхтой

Руководство по управлению яхтой

Yatçılık bir tutkudur ve bu sevgiyi seçkin sahiplerle ve yetenekli Luna Yachting ekibiyle paylaşmak bir onurdur. Yani etrafta birkaç yüz milyon dolarınız var ve yepyeni bir yat satın almak istiyorsunuz. Satın alma işlemiyle bir dizi sorumluluk da geliyor. Ancak bir Yat Sahibi olarak kimin zamanı var ki, öyle değil mi? İşte tam olarak bu noktada, yatınızla ilgilenen, her açıdan size hizmet eden, yüksek derecede eğitimli bir Yat Yönetimi ekibi devreye giriyor.

Bir yat yönetimi şirketi, güvenlik, güvenlik, muhasebe, mürettebat, teknik destek ve operasyonlar gibi bir dizi hizmeti gözetleyebilir. Bütçenize bağlı olarak, süperyat yönetimi ihtiyaçlarınızın tamamını ele alacak bir şirketle anlaşabilir veya her konuda ayrı uzmanlar kiralamayı tercih edebilirsiniz.

Her halükarda, yat yönetimi, teknenizi hiçbir şey yapmadan mükemmel durumda tutmanın en iyi yoludur. Eğer hala ikna olmadıysanız, işte yat yönetimine daha yakından bir bakış.

Elbette, isteğiniz doğrultusunda devam ediyorum:

Yat Yöneticisi Rolü

YACHT MANAGER ROLE 1024x682 1

Bir yat yöneticisi yatın sorumluluğundadır. Yatın önemli kararları ve genel işleyişi, aynı zamanda sahipler gibi sizin gibi kişilerin temel bilgileri bildirmek için başvurduğu birincil kişiler olan yat yöneticileri tarafından denetlenir.

Ancak, yöneticinizin bir takım oyuncusu ve iyi bir lider olduğundan emin olmalısınız. Çoklu görevleri yönetebilmeli ve mükemmel iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Bu beceriler, başarılı işletme yönetimi gerçekleştirmelerine ve bir yatın işleyişi ve yönetimiyle ilgili güvenlik ve teknik yönleri denetlemelerine olanak tanır.

Ancak, yat yöneticiniz sadece bir yönetici olmaktan daha fazlası olmalıdır. Yat yöneticinizin alanda sağlam bir deneyime sahip olması gerekmektedir, ideal olarak bir baş mühendis, baş memur veya bir kaptan denizci olmalıdır.

Baş memur, yatlar için lisanslı bir denizci iken bir kaptan denizci, her türlü deniz aracını ve özellikle süperyatları idare edebilen bir denizci lisansına sahiptir.

Ayrıca, bir yat yöneticisi, deniz araçlarıyla ilgili güvenlik önlemlerini ve kuralları kapsayan ISM, ISPS, Liman Devleti Kontrolü ve SOLAS kodları konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Yat Yönetimi şirketinin, örneğin Cayman Adaları gibi Bayrak Devleti yasaları ve düzenlemeleri konusunda iyi donanımlı olduğundan emin olun.

Yat Yönetim Hizmetleri

YACHT MANAGEMENT SERVICES 1536x712 1

Yat hizmetleri, yat yönetimi için kiraladığınız işletmeye bağlı olarak farklılık gösterecektir. Ancak çoğu işletme, süperyat yönetimi gereksinimlerinizi özelleştirmenize izin verir.

Yat yönetim ekibiniz, partiler için yemek servisi, kaptanın yardımıyla charter rotalarının düzenlenmesi ve tekne bakımı, onarımları ve diğer yaşam masrafları için mali masraflar gibi temel görevleri yerine getirebilir. Yat hizmetleri, güvenlik ve emniyet personelinin yanı sıra teknik yönleri yönetecek bir ekip de içerir.

Tekne mürettebatı yönetim hizmetleri, basit oda temizliğinden bütçe ve yat sigortası gibi daha önemli konulara kadar her şeyi ele alır.

Yat hizmetleri, denizde olması haricinde, bir otelden bekleyebileceğiniz tüm yiyecekleri sunar. Bir Yat Yönetim şirketi, lüks bir yata sahip olmanın getirdiği tüm baş ağrıları ve zorluklarla başa çıkacaktır, böylece güvenlik, ekip, bakım, sigorta, denetimler, kategori, bayrak düzenlemesi ve uyumluluk ve günlük olarak görüntülerin arkasında ele alınan diğer bin bir görev hakkında endişelenmenize gerek kalmadan keyfini çıkarabilirsiniz.

Yat Finansal Yönetimi

YACHT ACCOUNTING AND FINANCIAL MANAGEMENT

Yat yönetimi ve mürettebat tarafından gerçekleştirilen her yat hizmetini hesaba katarlar. Teknenin tamir ve bakımı iki bariz maliyettir. Diğerleri, tekne ve mürettebat için genel günlük işlemleri içerir.

Ortak bir para biriminde (EUR gibi) ikinci bir banka hesabı oluşturmak, genel işlemler için daha yönetilebilir ödeme yapılmasını sağlar. Tercihlerinize bağlı olarak tüm harcamalarınızı düzenli, aylık veya yıllık olarak takip edebilirsiniz. Şirket içi bir muhasebeci bunu halledebilir ve yat yönetimi işletmeleri, yatı işletmek için offshore şirketler ayarlama konusunda yardımcı olabilir.

Bütçeye uyulup uyulmadığını veya yat bakımının daha fazla fon gerektirip gerektirmeyeceğini belirlemek için maliyet ve harcanan miktarın bir incelemesi de görüntülenir.

Yatın hesapları üzerinde sıkı kontrolün sürdürülmesi kritik önem taşır. Bunu profesyonel bir muhasebecinin yapmasına izin vermek de gelecekteki doğrulama ve yeniden satış için akıllıca bir fikirdir. Olası alıcılara hazırlanmak için, bir yat komisyoncusu temiz, güncel hesaplar arayacaktır.

GÜVENLİK YÖNETİMİ (ISM AND ISPS)

SAFETY MANAGEMENT ISM AND ISPS

Denizde, yatınız da dahil olmak üzere tüm deniz araçları güvenlik yönetmeliklerine uymak zorundadır. Uluslararası Güvenlik Yönetimi (ISM) Kodu ve Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenliği (ISPS) Kodu en önemlileridir ve yat yöneticiniz her ikisini de iyi bilmelidir.

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), uluslararası kabul görmüş bir dizi güvenlik ve kirlilikten kaçınma gerekliliklerini sürdürmek için ISM Kodunu oluşturmuştur. Denizde Can Güvenliği Yasası’na (SOLAS) bir ek olan ISPS Kodu ise temel güvenlik kriterlerini ele almaktadır.

Hükümetlerin ve deniz araçlarının (yatınız gibi) bunlara uyması beklenmektedir. Güvenlik kriterleri karşılanmazsa, önleyici adımlar uygulanır.

Teknik Destek Yönetimi

TECHNICAL SUPPORT MANAGEMENT

Teknik destek yönetimi, bir teknenin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayan tüm unsurları kapsar. Bakım ve onarım, tamir ve onarım, planlı servis, tedarikçilerden gemide ihtiyaç duyulan ekipman ve yedek parçaların satın alınması ve güvenli yat kullanımı için dış kaynaklı kaptanlar ve personeli içerir.

Bir yaralanma durumunda, teknik destek personeli mürettebata geminin her bir bölümü için bir plan ve onarım için yedek parçalar sağlayabilir ve aynı zamanda yerel sahil güvenlik görevlileri veya teknelerle iletişime geçmeye çalışabilir. Bu şekilde, sadece Mühendisler ve sertifikalı mürettebat Yatın güvenliğini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda teknik yönetim, Gemi mürettebatının haftanın yedi günü, günün 24 saati yardım için arayabileceği bir DPA (karaya atanmış kişi) aracılığıyla farklı güvenlik çözümleri konusunda yardımcı olabilir.

Yat Planlı Bakımı

YACHT PLANNED MAINTENANCE

Yatlar, diğer tüm makine parçaları gibi, olası arızaları gidermek ve işlevselliği artırmak için düzenli bakım gerektirir. Bu aynı zamanda planlı bakım olarak da bilinir. Denizdeki teknelerin tehlikeleri önemli ölçüde daha yüksek olduğundan, yat onarımı mümkün olduğunca az kesinti süresi sağlamak için kapsamlı bir şekilde planlanmalı ve organize edilmelidir. Daha uzun süreli planlı bakım periyotları sıklıkla yerel tersanelerde gerçekleştirilir. Bazı yatlar garanti kapsamındaki onarımlar veya esaslı tadilatlar için orijinal Tekne Yapımcısına iade edilir.

Süperyat yönetimi, yatın emniyet ve güvenliğinin her zaman güncel ve konuklar için hazır olmasını garanti etmek için bir strateji uygular.

Страхование яхт

YACHT INSURANCE

Yatlar inanılmaz derecede pahalı lüks nesnelerdir, ancak önemli bir hasar durumunda yat sigortası gereklidir. Tekne yönetimi işletmeleri genellikle Lloyds gibi çeşitli sigorta brokerleri ile mükemmel ilişkilere sahiptir ve yatınız için uygun sigortayı almanıza yardımcı olabilir.

Mürettebat İşe Alma ve Yerleştirme

CREW RECRUITMENT AND PLACEMENT

Ekip ajansları, nitelikli ve deneyimli, sertifikalı ve iyi eğitimli mürettebatın yatınızın güvenliğini sağlamak için işe alınmasını yönetebilir. Yat yönetimi işletmeleri, mürettebatı uygun şekilde temin etmek için mürettebatı işe alım ajanslarıyla işbirliği yapabilir veya kendi iç personeline sahip olabilir.

Tekne sahibi, kaptan veya yat yöneticisi, mürettebat pozisyonları için başvuranları detaylı bir şekilde görüşmeli ve değerlendirmelidir.

Mürettebat Yönetimi ve Bordro

CREW MANAGEMENT AND PAYROLL

Mürettebat yönetimi basit bir iş değildir; mürettebat sayısı teknenin ölçeğine göre 15 ila 100+ arasında değişir. Mürettebatın kimlik bilgilerinin yanı sıra ödeme ve eğitimlerinin sürdürülmesi. Ziyaretçileriniz için en iyi hizmeti istiyorsanız, yatınız için de en iyi personeli isteyeceksiniz, işte bu noktada en son Süperyatınız için tekne mürettebatını keşfetmenize yardımcı olabiliriz.

Lüks Yat İşletmeciliği

LUXURY YACHT MANAGEMENT

Bir tekne satın almak basit olsa da, bir tekneyi sürdürmek son derece zordur. Daha önce de belirtildiği gibi, yat kiralama yönetim şirketleri, günlük işlerin hiçbirini üstlenmeden teknenizi en iyi durumda tutmanıza yardımcı olur.

Sahip olarak istediğiniz kadar dahil veya uzak olabilirsiniz. Ancak teknenize ihtiyaç duyduğunuzda, yönetim her şeyi sizin için hazırlar. Öte yandan, lüks yat yönetimi, uzun vadede bir tekne satın almaktan daha pahalı olabilir. 60 metreyi aşan bir Yat’ın tahmini giderleri satın alma fiyatının %10’unu bulabilir. Bu, personel, bakım, sigorta ve elbette büyük maliyetli yönetim işletme maliyetlerini içerir.

Yat Operasyon Yönetimi

YACHT OPERATIONS MANAGEMENT

Tropez açıklarında ya da Monako Grand Prix’si için yanaşmış olsanız da, yat sahibi olarak sizi ve teknenizi güzel gösteren her şey yat operasyonları yönetiminin görev alanına girer. Seçtiğiniz yat yönetim şirketi, misafirlerinize nezaket ve sohbetle destek olmak için farklı dillerde konuşabilen mürettebat üyelerine sahip olabilir veya Charter’ınızı veya misafir ihtiyaçlarınızı karşılamak için berber / kuaför, masöz, fitness eğitmeni gibi boş geçici ekibe sahip olabilir.

Mürettebatınız yatın sunumunun her zaman kusursuz olmasını garanti etmelidir, bu yüzden siz tekneye geldiğinizde her şeyin hazır olmasını sağlamak için gece gündüz çalışırlar. Bir rehber olarak, bir güzergah hazırlanmalı ve yattaki herkese sağlanmalıdır. Tüm deneyimi geliştirmek için, mürettebatın bazı üyeleri rıhtımlar ve yerel şehirler hakkında bilgi sağlayabilir.

Bunlar, bir yat tesisleri yönetim ekibinin çok önceden bir araya getirebilmesi gereken temel işlerden bazılarıdır; güvenlik personeli, sizin ve konuklarınızın mükemmel bir mavi yolculuk deneyimi yaşamasını sağlamak için yerleri ve varış noktalarını önceden kontrol edebilir.

Yat Yönetim Ekibi

yacht management

Bir yat yönetimi ekibi, gemi sahibi dışındaki gemide çalışan herkesi içerir. Yat yönetimi ekibi, yat yönetiminin tüm mürettebat üyeslerinden oluşur – teknik destek yönetim üyeleri, yat bakım mühendisleri ve uzmanları, ekip içindeki finans ve muhasebe üyeleri, sigorta brokerları ve teknenin yat yöneticisi veya kaptanı. Bazıları liman destek, tersaneler, taşeronlar, onarım uzmanları ve yat inşaatçıları gibi karada çalışırken, diğerleri mürettebat gibi gemide çalışır.

Yat yönetimi hakkında daha fazla bilgi için lütfen bize iletişim kurun.

Открыть чат
1
Добро пожаловать ⛵⚓
Как мы можем помочь вам сегодня?